מפעלו של הרב יהושע סג"ל דייטש זצ"ל, רבה של שכונת קטמון בירושלים, לשימור תורת קדושי השואה

  • קונטרס תל תלפיותהרב יהושע סג"פליטה הנשארתל דייטש (תר"ע, 1910 – תש"ן, 1990) היה רב בהונגריה וברומניה ולאחר עלייתו ארצה רב שכונת קטמון בירושלים.
  • אחד מספריו, ספר פליטה הנשארת (ירושלים, תש"ל-תשל"א), מלקט ומקטלג מידע על מאות כתבים שפורסמו בקובץ "תל תלפיות", בשנים תרנ"ב-תרצ"ח, בין הכותבים ישנם רבים שנספו בשואה, כפי שמופיע בכתבה על כך ב"המאור" (כסלו-טבת-שבט תש"ל):
  • "בקונטרסים הללו נדפסו לאלפים מאמרים ותשובות מגדולי הרבנים וחכמי התורה בזמן ההוא, הרבה מהם נספו בחורבן הנורא ולא נשאר זכר למו… בחיבורו הזה הביא הרב מקטמון טובה רבה לקדושי עליון".
  • עוד מצויין שם כוונת הרב יהושע סג"ל דייטש להוציא חיבור אדיר שיביא את תולדות חייהם של כל הכותבים בקונטרסי תל תלפיות ההם.

אשרינו שזכינו להמשיך בדרכו של הרב, ולהוסיף ללקט מידע על מחברים קדושי עליון ועל חיבוריהם, ובהם חיבורים עלומים שנותרו, לעתים כשריד אחרון למפעל חיים של כתיבה תורנית מבורכת. על ידי מחקר זה ודומיו, המגלים תורות נשכחות, ניתן יהיה להשיב את תורתם היקרה של הקדושים אל תוך בתי המדרשות ואל חדרי לבבנו, להוסיף אורה של תורה ולעשות נחת רוח לקדושי עליון.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s